Tisk

Adamová: Ministryně jen zakrývá vlastní nečinnost

18. 08. 2015 | 14:24

(editovaný přepis rozhovoru s poslankyní TOP 09 Markétou Adamovou)

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka

Dobrý den, začíná půlhodina argumentů. Tentokrát bude řeč o rodičovském příspěvku pro prarodiče.

Poslankyně Markéta Adamová z TOP 09 nedávno navrhla, aby mohli i dědečkové a babičky pobírat rodičovský příspěvek, který dosud náleží pouze matkám či otcům. Toto opatření podle ní prospěje ženám, jež se chtějí rychleji vrátit po mateřské zpět do práce a mezi ženami, případně i muži v předdůchodovém věku pomůže snížit problémy spojené s nezaměstnaností. Návrh se po zveřejnění setkal s celkem pozitivními reakcemi, ale vláda po jeho projednání zůstala chladná. Ministryně Marksová za ČSSD si chce podle citací v tisku tyto věci ohlídat sama. Je rodičovská pro prarodiče dobrý a promyšlený nápad, a pokud ano, proč jej vláda nepodpořila?

 

HN: Matky by na rodičovské mohli zastoupit prarodiče. Stát by jim vyplácel příspěvek

30. 07. 2015 | 14:16

Mladé matky by se mohly po porodu začít vracet dřív do práce, aniž by přitom přišly o rodičovský příspěvek. Doma u dítěte by je totiž zastoupili prarodiče, kterým by stát peníze posílal. Nápad opoziční TOP 09 se zamlouvá ministryni práce Michaele Marksové z ČSSD.

 

Adamová: Babička na rodičovské pomůže rodinám

12. 06. 2015 | 13:43

Babička či dědeček na rodičovské je nová možnost pro matky, které se chtějí rychleji vracet ke své profesi. Novely zákonů, které dnes předložila poslankyně TOP 09 Markéta Adamová, předpokládají, že by stát místo jim platil rodičovský příspěvek jednomu z prarodičů. Nová možnost by podle odhadů mohla pomoci čtvrt milionu rodin.

Opravdové řešení důchodů v nedohlednu

27. 05. 2015 | 11:45

Začátkem roku 2016 se definitivně uzavře druhý důchodový pilíř, který s velkým halasem zrušila současná koalice. Vláda však stále nepřichází se systémovým a dlouhodobě udržitelným návrhem na řešení penzijního systému.

Markéta Adamová hostem pořadu Vaše téma

07. 04. 2015 | 18:03

"Ombudsman by neměl mít stejnou pravomoc jako prezident," řekla o návrhu ministra Dienstbiera na rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv poslankyně TOP 09 Markéta Adamová. "Nově by mohl ombudsman podávat návrhy na zrušení zákona. Tak snadné to nemají ani poslanci a senátoři. Ombudsman by měl tuto pravomoc na úrovni prezidenta," prohlásila poslankyně.

Poslanci se přeli o dobrovolnou registraci dětských skupin

30. 01. 2015 | 16:50

Praha 30. ledna (ČTK) - Poslanci ze sociálního výboru se dnes přeli o dobrovolnou registraci dětských skupin. Kritici poslanecké novely, jež by povinnost registrace zrušila, poukazují na to, že část dětských zařízení zůstane bez jakékoli kontroly. Jejich oponenti zase říkají, že odpovědnost za to, kam budou dítě posílat, je na rodičích. Výbor nakonec debatu přerušil a vrátí se k ní na některém z dalších jednání.

Všechnu moc ombudsmanům

22. 01. 2015 | 13:15

I v politice existuje cosi jako ironie dějin. Ještě když byla TOP 09 vládní strana a kvetly spekulace o tom, že Karel Schwarzenberg je předseda pouze formální, odrážel jeho první místopředseda Miroslav Kalousek tyto výtky s tím, že věci, které Schwarzenberg cítí silně, rozhoduje sám. Jednou z věcí, kterou Schwarzenberg cítil silně, byla kandidatura Anny Šabatové na post ombudsmana lidských práv. Statečná bývalá disidentka se ombudsmankou skutečně stala, především díky podpoře ČSSD, a vyrostla potom v úřadě tak, že i Schwarzenbergova topka už s ní má problém.

  Markéta Pekarová Adamová
Poslankyně Parlamentu ČR za Hl. m. Praha1. místopředsedkyně TOP 09

Představujeme kandidáty TOP 09 pro nadcházející volby do Evropského parlamentu.

Veškeré mé podané interpelace můžete nalézt zde.

Předkládám návrh, který sjednocuje pravidla pro výplatu peněžité pomoci v mateřství pro všechny přijmové skupiny. 

Volby do EP 2019
Interpelace
Spravedlivá mateřská