Radnice MČ Praha 8

Slibem nezarmoutíš

12. 05. 2016 | 17:00

Na Praze 8 máme zastupitelstvo a tak jsme se ptali, proč se naše městská část stala partnerským městem čtvrti čínského Pekingu. Praha 8 dosud neměla žádné partnerské město. Začíná tedy se vskutku vzdáleným a zřejmě pro některé inspirativním partnerem. Pan místostarosta Fichtner svou návštěvu barvitě popisoval, jak mu soudruhové ukázali školy, podniky, prostě pět dní nabitých pracovními povinnostmi, i fotoalbum přinesl, abychom se snad přesvědčili s kolika soudruhy si potřásl rukou! 

 

Měla jsem vždycky pocit, že hlavním cílem spolupráce měst by měla být vzájemná výměna zkušeností, ispirace, možnost spolupráce škol a zájmových sdružení. Že by osmičkové děti jezdily na výměnu s čínskými žáčky? Kdo takové finančně náročné cesty zaplatí? Sám pan místostarosta přiznává, že inspirace se v Pekingu pro Prahu 8 moc čekat nedá, dokonce i v článku slibované česko-čínské centrum je prý spíše neurčitý příslib, nic o něm neví, jen mu zřejmě bylo hloupé čínské straně, která jeho cestu za poznáním zaplatila, nic neslíbit. A jak známo - slibem nezarmoutíš. 

Podpora investic a cestovního ruchu zní líbivě, ale spíše než na lokální úrovni ji (zvlášť s tak vzdáleným partnerem) může řešit stát a jím zřizované specializované organizace jako CzechInvest a CzechTourism.

Přijde mi, že na Praze 8 máme mnohem důležitější věci k řešení - třeba nedostatek míst ve školách nebo zfušovanou a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže zrušenou zakázku na údržbu zeleně či třeba parkování. A místo toho se podepisuje memorandum, jehož text u článku pro jistotu není zveřejněn. Že se jedná o zemi totalitní, to už je snad jen třešnička na dortu. Ale co, to že z toho občané Prahy 8 nebudou mít nic - výlet do Číny zdarma, to se vám přece nenaskytne jen tak každý den a je třeba toho využít! 

K tématu viz Aktuality z městské části Praha 8

  Markéta Pekarová Adamová
Poslankyně Parlamentu ČR za Hl. m. Praha1. místopředsedkyně TOP 09

Navrhujeme zavedení korespondenčního hlasování.

Veškeré mé podané interpelace můžete nalézt zde.

Předkládám návrh, který sjednocuje pravidla pro výplatu peněžité pomoci v mateřství pro všechny přijmové skupiny. 

Korespondenční volby
Interpelace
Spravedlivá mateřská