Adamová: Vyhoštění beru jako první krok. Údajných diplomatů je na ruské ambasádě hodně

8.6.2020

Chci tento krok ocenit, postup české vlády by měl být razantní i do budoucna.

Adamová: Vyhoštění beru jako první krok. Údajných diplomatů je na ruské ambasádě hodně

Česko v pátek vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s ricinovou kauzou. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to vítá. „Chci tento krok ocenit, postup české vlády by měl být razantní i do budoucna,“ zdůrazňuje pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. „Vzájemné vztahy poškozuje Rusko, my jsme suverénní stát a nikdo nám nebude říkat, co smíme dělat na svém území.“

Řeč přišla i na zákon o evidenci skutečných majitelů, který nedávno schválila vláda a podle kritiků může pomoct premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o tom, zda je ve střetu zájmů.

„Politická strana, kterou na vlastní náklady provozuje premiér, opět veřejně prozrazuje záměr privatizovat výkon státní moci,“ tvrdí Pekarová Adamová.

Opoziční strany proto už chystají pozměňovací návrh, který by ze zákona inkriminovanou pasáž odstranil. „Chceme získat podporu napříč politickým spektrem, budeme rádi, pokud se připojí i ČSSD, která se u tohoto zákona zdržela,“ vysvětluje předsedkyně TOP 09.

„Myslím, že máme velké šance. Tlak mnohdy způsobí, že se hnutí ANO zalekne v prosazování zájmů, které pro Andreje Babiše dlouhodobě prosazuje.“

V té souvislosti připomíná například zákon o veřejných zakázkách, u nějž nakonec vláda pod tlakem veřejnosti ustoupila. „Toto si zaslouží stejnou pozornost, je to stejně nebezpečné a neměli bychom dopustit, aby zákon prošel,“ dodává Markéta Pekarová Adamová.

České potraviny

Odmítavě se TOP 09 staví také k pozměňovacímu návrhu zákona o potravinách, podle nějž by v budoucnu mělo být v obchodech až 85 % českého potravinářského zboží.

„Odporuje to společnému trhu v rámci Evropské unie, ale je to nevýhodné i pro české občany,“ zdůrazňuje.

Zákon by podle TOP 09 omezil konkurenci a nutně vedl ke zvýšení cen, dodává.

Poslechněte si celý rozhovor s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.

Zdroj: Český rozhlas, Dvacet minut Radiožurnálu, 6.6.2020