TOP 09: Televizní krize číslo 2

27.5.2020

Poslanecká sněmovna dnes zvolila nové členy mediálních rad. Poslanci TOP 09 považují tento výběr za největší ohrožení České televize od televizní krize na přelomu tisíciletí.

TOP 09: Televizní krize číslo 2

Poslanecká sněmovna dnes zvolila nové členy mediálních rad. Do Rady České televize byli zvoleni Hana Lipovská, Pavel Matocha a Lubomír Veselý. Poslanci TOP 09 považují tento výběr za největší ohrožení České televize od televizní krize na přelomu tisíciletí. Naopak poslancům ANO, KSČM, SPD a Trikolóry se noví radní hodí. Představují si televizní zpravodajství jako svou hlásnou troubu.

„Smyslem veřejnoprávních médií je kontrola mocných. Ta se nedá dělat bez investigativní žurnalistiky. Investigativní novinařina je u nás v posledních letech na úbytě. Česká televize je jednou z posledních výsep žurnalistiky, která se nebojí rozkrývat závažné kauzy. My politici, bez ohledu na to, zda jsme opoziční nebo vládní, máme být kontrolováni a naše výroky podrobovány kritice. To je však nejvíc ze všech trnem v oku právě těm politikům, pro které je lhaní standard. Obsazení rady je snaha si ČT postupně ochočit a pasovat ji do role krotkého pejska, který bude na krátkém vodítku,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Zpravodajství veřejnoprávních médií musí být nezávislé a objektivní. Bohužel takoví nejsou nově zvolení radní. ANO se spřáhlo kromě komunistů s SPD a Trikolórou a dosáhli svého. Do mediálních rad se jim podařilo prosadit lidi, kteří přímo popírají smysl veřejnoprávních médií. Tato rada bude řešit zásadní kroky pro budoucnost České televize, zejména volbu nového ředitele,“ uvádí Markéta Pekarová Adamová.  

„Nemá smysl popírat, že tahle bitva je prohraná, dnešek je opravdu černý den pro Českou televizi, ale celá válka prohraná není. Budeme dál usilovat o to, aby Česká televize tuto situaci přežila jako nezávislé médium. K tomu je však potřebné spojit se i s ostatními stranami a vytvořit silnou alternativu k hnutí ANO dřív, než si zprivatizuje celou republiku,“ dodává Pekarová Adamová.

Koho si vládní poslanci zvolili?

Lubomír Veselý, „novinář“ který mimo jiné sklidil kritiku od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za neobjektivní vedení rozhovorů. Premiér Babiš je mu jistě zavázán za PR ve veřejnoprávním éteru.

Hana Lipovská, ekonomka, která v rozhovoru uvedla, že nerozumí smyslu veřejnoprávních médií, nejsou podle ní zárukou nestrannosti nebo svobody slova a stát by takovou službu neměl vůbec poskytovat.

Pavel Matocha, novinář, který kritizuje upozorňování na problémy premiéra Babiše či prezidenta Zemana.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09