TOP 09 žádá vládu: Kompenzujte podnikatele poškozené koronavirem

6.3.2020

TOP 09 žádá vládu ČR, aby v souvislosti s nákazou koronavirem kompenzovala újmy zaměstnavatelům, kteří budou nuceni nechat své zaměstnance v karanténě a vyplácet jim náhradu mzdy.

TOP 09 žádá vládu: Kompenzujte podnikatele poškozené koronavirem

TOP 09 žádá vládu ČR, aby v souvislosti s nákazou koronavirem kompenzovala újmy zaměstnavatelům, kteří budou nuceni nechat své zaměstnance v karanténě a vyplácet jim náhradu mzdy. Pracovní neschopnost nezpůsobili zaměstnavatelé, tudíž by za ni neměli nést žádnou finanční odpovědnost. Totéž platí i pro zaměstnance.

“Žádáme vládu v rámci ochrany veřejného zdraví, aby neprodleně ujistila všechny zaměstnavatele, že jim bude kompenzovat mzdové náklady vzniklé s náhradou mzdy, s tzv. nemocenskou,” říká Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09.


Absolutní povinností Vlády ČR musí být ochrana veřejného zdraví, její kroky zároveň nesmí mít likvidační dopady na zaměstnavatele. Je jisté, že současná situace bude mít ekonomické dopady. V zájmu všech občanů České republiky je, aby byly minimální.

„Není absolutně žádných pochyb, že zaměstnanec v karanténě má nárok na náhradu mzdy. A zaměstnavatelé musí mít naprostou jistotu, že jim jejich újmu stát kompenzuje bez zbytečných prodlev,“ dodává předsedkyně TOP 09.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09