Adamová: Inspirovat se můžeme prezidentkou Slovenska

10.12.2019

Dlouhou dobu se žádná jiná žena neodhodlala kandidovat na post předsedkyně politické strany. Myslím si, že je to dané také tím, že je to prostředí hodně tvrdé, mužské, a ne každá žena se cítí na to v něm obstát.

Adamová: Inspirovat se můžeme prezidentkou Slovenska

Moderátor

Markéta Pekarová Adamová je dnes u nás jako jediná předsedkyně sněmovní politické strany. Proč si myslíte, že jste jediná?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, předsedkyně strany /TOP 09/

Dlouhou dobu se žádná jiná žena neodhodlala kandidovat na post předsedkyně politické strany. Myslím si, že je to dané také tím, že je to prostředí hodně tvrdé, mužské, a ne každá žena se cítí na to v něm obstát. Na druhou stranu doufám, že budu třeba vzorem pro další ženy.

Moderátor

Vidíte to tak, že těm ženám, které jsou v politice se nechce drát skrze ty chlapy nebo že chlapi jsou lepší? Jaký je ten důvod?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, předsedkyně strany /TOP 09/

Já si nemyslím, že jsou chlapi lepší a že by ženy v této funkci nemohly obstát, ale myslím si, že se samy nehrnou do tak časově náročné funkce například proto, že chtějí i pečovat o děti, mají rodinu, chtějí to vše skloubit, a to se dělá v tomto postavení velmi těžce. Nicméně nechci mluvit za ostatní ženy, já jsem se nakonec odhodlala do toho jít a doufám, že nebudu jediná.

Moderátor

Dnes shodou okolností přišla zpráva z Finska, že tam mají vůbec nejmladší premiérku na světě – čtyřiatřicetiletou předsedkyni vlády. To Vás asi potěšilo, zaznamenala jste to?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, předsedkyně strany /TOP 09/

Ano, zaznamenala jsem i další ministryně této nové finské vlády, které jsou v podobném věku, jsou tedy i v mém věku, jsem jen o rok starší a myslím si, že je to dobrý příklad i pro nás. Obecně jsou však v tomto ohledu skandinávské země o parník před Českou republikou a my bychom se možná mohli inspirovat u sousedů na Slovensku ohledně prezidentky. To je také jedna z funkcí, kterou u nás žena ještě nezastávala.

Poslechněte si celý rozhovor:

Zdroj: Impuls, 9.12.2019