Ministryně financí odstoupí, prokáže-li vyšetřování pochybení finanční správy

28.10.2019

Je velmi podstatné, zda finanční správa tyto finanční operace prověřila a případně doměřila Agrofertu daň, nebo zda předala podnět k prošetření policii.

Ministryně financí odstoupí, prokáže-li vyšetřování pochybení finanční správy

Již v roce 2014 upozornil německý finanční úřad českou finanční správu na podezření z krácení daně firmami z holdingu Agrofert. Jedná se o podezření, že reklama zadaná firmami z koncernu Agrofert firmě Čapí hnízdo byla pouze fiktivní.

Díky této operaci si mohly firmy z holdingu Agrofert snížit daňový základ o více než 272 milionů korun. V té době byl ministrem financí Andrej Babiš a pod ministerstvo financí spadá i finanční správa.

Kvůli těmto závažným podezřením jsem interpelovala v Poslanecké sněmovně ministryni financí Alenu Schillerovou. Jsem totiž přesvědčena, že občané by se měli dozvědět, jak v tomto případě finanční správa postupovala. Je velmi podstatné, zda finanční správa tyto finanční operace prověřila a případně doměřila Agrofertu daň, nebo zda předala podnět k prošetření policii.

Je bohužel také možné, že finanční správa tento podnět dostatečně neprošetřila. Proto jsem se rovněž ptala, zda není celá kauza promlčena, a pokud ano, kdo za to nese odpovědnost.

Paní ministryně se jasným odpovědím na tyto otázky vyhýbá, proto jsem ji v Poslanecké sněmovně musela interpelovat opakovaně, naposledy ve čtvrtek 24. října 2019. A konečně jsme se dozvěděli něco nového. Paní ministryně řekla, že je přesvědčena, že se finanční správa řídí heslem „padni komu padni“ a pokud vyšetřování zjistí pochybení, vyvodí politickou odpovědnost a odstoupí z funkce.

Paní ministryně sice opět neodpověděla na další konkrétní otázky, které visí ve vzduchu. Nicméně padl zde z její strany jasný závazek.

Podle mého názoru vše nasvědčuje tomu, že kauza byla zametena pod koberec, protože ministrem financí byl Andrej Babiš. Je totiž naprosto nepředstavitelné, že by finanční správa přehlédla tak velký výdaj na reklamu, jelikož přesně skrze tyto výdaje často v minulosti probíhaly daňové podvody a finanční správa takovým transakcím zpravidla věnuje zvýšenou pozornost.

Nemám příliš důvodů věřit slibům ministryně financí, sliby představitelů ANO jdou ruku v ruce s jejich morálkou. Vyšumět to ale nenechám.

Markéta Pekarová Adamová, první místopředsedkyně TOP 09

Zdroj: Denik Referendum, 27.10.2019