Radnice MČ Praha 8

Koalici na Praze 8 podrží komunisté v čele s pohraničníkem

26. 11. 2014 | 12:20

Vypjaté hlasování čeká už za pár hodin zastupitele na Praze 8. Městská část totiž míří k přelomu: bude se tu vládnout s tichou podporou komunistů. Ti ve středu odpoledne zvednou ruku pro koalici hnutí ANO, ČSSD a Strany zelených. A hlasovat by s nimi měli celé příští čtyři roky. Proti jsou zastupitelé ODS a TOP 09, kteří se hlasování demonstrativně nezúčastní. To zvažuje i Osmička sobě, jejímž lídrem je bývalý novinář Tomáš Němeček.

O tom, že se koalice v osmé městské části opře o hlasy komunistů, psaly jako první Hospodářské noviny na konci října. Zatímco s podporou KSČM se počítá jako s hotovou věcí, detaily dohody nechce nikdo zveřejnit. „Určitě budeme hlasovat pro koalici ANO, ČSSD a zelených. Ta dohoda tu existuje. Co je jejím obsahem, to si ale dovolím nechat pro sebe,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf KSČM na Praze 8 Zdeněk Nagovský.

Pohraničník je moc i na levicový obvod

Právě on je největším trnem v oku pravicových stran. Před revolucí totiž pracoval jako pohraničník. A i kvůli němu minimálně ODS a TOP 09 o radě hlasovat nebudou.

„Nechceme asistovat u něčeho podobného. Volby se nezúčastníme. Já uznávám, že komunál není vysoká politika. Ale aby vznik koalice umožnil bývalý pohraničník, to už je moc,“ komentuje dohodu předseda oblastní ODS Ondřej Gros.

„My jsme historicky hodně levicový obvod. V senátních volbách se do druhého kola dostal komunista. Máme prostě takovou skladbu obyvatel. Ale že se koalice nechá zvolit bývalým pohraničníkem, to se lidem určitě líbit nebude. A my se toho nebudeme účastnit,“ přidává se šéfka místní TOP 09 a poslankyně Markéta Adamová.

Hra ODS a TOP 09

Počty na Praze 8 vypadají před ustavujícím zastupitelstvem jasně. ANO, ČSSD a zelení mají z pětačtyřiceti zastupitelů celkem 20 mandátů. Do většiny zbývají nové koalici tři hlasy, které podle dohody zajistí právě KSČM.

V opozici tak zůstanou ODS s devíti, TOP 09 se sedmi a Osmička sobě se čtyřmi hlasy. Právě poslední jmenovaný subjekt měl dlouho šanci v koalici usednout, nechtěl se ale podílet na vládě podporované KSČM. A teď se rozhoduje, jak se při hlasování zachová.

„Určitě radu nepodpoříme. Složení zastupitelů za KSČM na osmičce je až nechutné. Ještě se ale rozhodujeme, jestli také nebudeme hlasovat, nebo zvedneme ruku proti. Nevím, co je lepší. Nechci být hercem ve hře ODS a TOP 09, ty strany tu také mají svoji minulost,“ řekl serveru lídr uskupení Tomáš Němeček.

Ať už se Osmička sobě rozhodne jakkoliv, je jisté, že nová koalice na Praze 8 projde díky komunistům. Zůstává jediná otázka – co za to dostanou?

Původní článek k přečtení ZDE

  Markéta Pekarová Adamová
Poslankyně Parlamentu ČR za Hl. m. Praha1. místopředsedkyně TOP 09

Navrhujeme zavedení korespondenčního hlasování.

Veškeré mé podané interpelace můžete nalézt zde.

Předkládám návrh, který sjednocuje pravidla pro výplatu peněžité pomoci v mateřství pro všechny přijmové skupiny. 

Korespondenční volby
Interpelace
Spravedlivá mateřská