Blog

Zákoník práce aneb s vaničkou vyléváme i dítě

29. 08. 2016 | 15:17

V souvislosti s novelou zákoníku práce se často zmiňují velmi nepovedené a tedy křiklavé perly jako jsou nové podmínky pro práci z domova (včetně povinnosti zamezit izolaci zaměstnance) nebo povinnost zaměstnavatele chránit zaměstnance před stresem. Anebo naopak vcelku vítané zpřesnění pravidel pro pracovní agentury či písemné zdůvodňování neochoty poskytnout zkrácený úvazek rodičům vracejícím se z rodičovské dovolené.

Stranou pozornosti ale stojí další změny, které ministryně Marksová navrhuje. Přitom i ty jsou docela zásadní a o politice socialistů mnohé vypovídají. Řada z nich na první pohled vypadá nevinně anebo naopak prospěšně. Opak je pravdou.

Předvolební guláš slibů ministryně Marksové, aneb papír snese všechno

11. 08. 2016 | 13:24

Sociální demokracie, zdá se, má najednou lék na vše. Tedy hlavně před volbami. Aktuálním „trhákem“, který voličům nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Michaelou Marksovou, je zázračný recept na řešení dlouhodobé nezaměstnanosti. Jak na to? Je to prosté, milý Watsone! Pište si!

Netrestejme děti za neplacení alimentů

28. 06. 2016 | 11:08

Tento měsíc ještě nezaplatím. Možná, když se vydaří, zaplatím příští měsíc, o dítě je přece postaráno, řekl si Jan. Mohu si to dovolit, protože to za mě zaplatí stát, vypočítával. Co Jana k takovýmto myšlenkám přivedlo? Komunistický návrh náhradního výživného a obdobná varianta ministryně Michaely Marksové, tzv. zálohové výživné. Podle posledních čísel dluží rodiče dětem, s nimiž nežijí, 13 miliard korun. Zálohové výživné tento problém neřeší. Spíše naopak jej bude prohlubovat. Je to jen další sociální dávka, která přesouvá odpovědnost z jednotlivce na celou společnost, ale o snižování dluhu na výživném ani neusiluje.

Kvalita Karlínských farmářských trhů rapidně klesla

26. 05. 2016 | 16:59

Vzpomínáte na dobu, kdy farmářské trhy v Karlíně nebyly pouhým místem, kam si v sobotu ráno přijdete pro pečivo, ze zvyku obejdete zbylé stánky a už přemýšlíte, jak strávíte zbytek dopoledne? Dny, kdy Karlínské farmářské trhy nebyly pouze o nákupech, ale také, a možná především, o sousedském setkávání, jsou zdá se pryč. Nenávratně? Doufejme že nikoliv.

Ministryně Marksová dlužníkům alimentů vzkazuje, že platit nemusí

08. 04. 2016 | 13:03

Paní ministryně Marksová se rozhodla řešit problém samoživitelů a samoživitelek. Navrhuje, aby rodiči, kterému ex partner dluží na alimentech, byla za určitých podmínek přiznána nová sociální dávka - zálohované výživné. Dlužníka by pak po soudech „netahal“ rodič, který má pohledávky, ale sám stát, přesněji úřad práce.

Velkým pátkem to nekončí, aneb ohlížím se za polovinou mandátu

08. 01. 2016 | 15:45 Koláž

Víte, že nám všem letos přibyde jeden den volna navíc? Od roku 2016 se totiž zařadíme například vedle Kanady, Velké Británie, Austrálie, či Německa, které uznávají Velký pátek jako pracovní den klidu. V Poslanecké sněmovně jsme totiž schválili novelu zákona o státních svátcích, kterou předložila skupina poslanců. Já jsem pod novelou podepsána jako spolunavrhovatelka. Začátek nového roku a polovina funkčního období přímo vybízí k tomu, poohlédnout se za dosavadní prací. Takže co dalšího jsem za dva roky ve funkci poslankyně zvládla? 

 

Služky z nezaměstnaných? Příliš komplikovaný recept

18. 12. 2015 | 12:16

Už téměř dva roky se snaží koaliční strany připravit systém, který by nezaměstnanost řešil tak, že bude nabízet práci dlouhodobě nezaměstnaných těm, kteří potřebují pomoc v domácnosti, a nyní to vypadá, že se jí to s podporou Úřadu práce podaří. Chcete posekat trávník, uklidit dům nebo snad vymalovat? Stačí projevit zájem a požadovanou službu získáte za „dumpingové“ ceny. Nezaměstnaní vám přijdou splnit vaše přání. A protože podle slov prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů bude moci cena služeb být dostupná, bude podrážet ceny firem nebo živnostníků, kteří dané služby poskytují.

  Markéta Pekarová Adamová
Poslankyně Parlamentu ČR za Hl. m. Praha1. místopředsedkyně TOP 09

Navrhujeme zavedení korespondenčního hlasování.

Veškeré mé podané interpelace můžete nalézt zde.

Předkládám návrh, který sjednocuje pravidla pro výplatu peněžité pomoci v mateřství pro všechny přijmové skupiny. 

Korespondenční volby
Interpelace
Spravedlivá mateřská